PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=707720}

Powrót do domu

Gui Lai
7,3 335
ocen
7,3 10 1 335
Powrót do domu
powrót do forum filmu Powrót do domu

Nieścisłość - Yan Shi stwierdza u lekarza, że nie widział się z żoną 20 lat(tak przynajmniej zrozumiałam), ale z kontekstu można wywnioskować ,że była aresztowany podczas rewolucji kulturalnej, a rehabilitowany w 1978 - czyli nie było go 11-12 lat.

ocenił(a) film na 8

Wydaje mi się, że nie ma tam takiej nieścisłości. Z kontekstu wynika, że film rozpoczyna się mniej więcej w czasie rewolucji kulturalnej. Kiedy w tym czasie widzimy go po raz pierwszy, gdy uciekł, córka jest już w zespole uniwersyteckim i jest powiedziane, że w zasadzie go nie zna, ponieważ został aresztowany, gdy miała 3 lata, czyli już wtedy od kilkunastu lat "odsiadywał" wyrok. Zatem musiał zostać aresztowany przed rewolucją kulturalną i oprócz tego krótkiego "spotkania" na dworcu, mogli nie mieć ze sobą kontaktu nawet ponad dwadzieścia lat.

użytkownik usunięty
teaparty

Niestety ale nie pamiętam już szczegółów tego filmu, jednak w Wikipedii jest napisane coś takiego:
"Lu Yanshi (陆焉识; 陸焉識, "Yanshi" literally means "how to recognize") was a professor before being sent to the labor camp (laogai, literally "reform through labor") during the Cultural Revolution." - więc założenie że "musiał zostać aresztowany przed rewolucją kulturalną" jest pod znakiem zapytania.

ocenił(a) film na 8

Ja mam film na świeżo, więc po prostu zaciekawił mnie wątek nieścisłości w filmie na forum, zwłaszcza, że nie wydawało mi się to zupełnie dziwne w trakcie oglądania, że powiedział, że nie widzieli się 20 lat. Masz rację, Wikipedia faktycznie tak podaje. Z ciekawości jednak zajrzałam na chińskie strony. Na Baidu Baike (chiński odpowiednik Wikipedii) w opisie filmu możemy przeczytać, że w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, rozdzielony z rodziną wiele lat temu i skazany na reedukację przez pracę Lu Yanshi ucieka i wraca do domu. Nie ma tutaj nic dokładnego o czasie aresztowania. Następnie, gdy popatrzymy na opis jego postaci jest już wzmianka o tym, że ucierpiał z powodu oskarżeń podczas rewolucji kulturalnej.
Jednak kiedy spojrzymy na opisy książki, na podstawie której został nakręcony film, np. tu: https://paper-republic.org/news/newsitems/134/, zobaczymy, że Lu Yanshi był autentyczna postacią i został "potępiony" i zesłany na reedukację przez pracę już w latach pięćdziesiątych ("In the fifties he is condemned as a rightist and sent to a labor camp in Qinghai to serve his twenty year sentence.").

Oczywiście film nie musi być w 100% zgodny z książką czy historią, na której jest oparty. Jednak dalej wydaje mi się, że w sam film, chociaż nie podawał żadnych dokładnych dat, to sugerował, że Lu Yanshi został skazany przed rewolucją kulturalną. Ale skoro i Ty, i autorzy wpisu na Wikipedii (więc zapewne i więcej osób) mieliście przeciwne wrażenie to może coś jest na rzeczy.
Mam nadzieję, że może trochę rozwiałam wątpliwości tym, co znalazłam, albo przynajmniej pokazałam skąd mogła się taka nieścisłość wziąć.

użytkownik usunięty
teaparty

Wg China Labour Bulletin pierwszy obóz reedukacji przez pracę w prowincji Qinghai powstał dopiero w 1983 roku.

Nigdzie nie wyczytałam, aby Lu Yanshi lub Wanyu Feng byli postaciami autentycznymi - o ile pamiętam to nawet gdzieś padało stwierdzenie (z ust reżysera lub scenarzysty lub pisarza) że to historia "zwykłego kowalskiego i zwykłej kowalskiej".

20 letni wyrok reedukacji przez prace jest pewnego rodzaju kuriozum - z reguły te wyroki wynosiły nie więcej jak 2-5 lata. W jego przypadku z racji ucieczek mogli mu jakoś zasądzić domiar - podobnie jak Valjeanowi z Nedzników - ale be z przesady, nie 20 lat(tym bardziej że wyszedł podczas amnestii, co sugeruje że wyrok mógł być dłuższy np 50 lat - tu już pachnie absurdem)

Z filmu wynika że został skazany podczas rewolucji kulturalnej i rehabilitowany w 1978/9 - tak jak wszyscy skazani w tamtym okresie. Skoro obieła go amnestia dla skazanych w okresie rewolucji kulturalnej to logiczne że wlasnie wtedy i jego skazano. Myślę że tego należy się zdroworozsądkowo trzymać.

użytkownik usunięty
teaparty

"Wg China Labour Bulletin pierwszy obóz reedukacji przez pracę w prowincji Qinghai powstał dopiero w 1983 roku." - ten argument odpada. Sprawdziłam teraz w "Laogai Research Foundation - Labor Camp Summary" - pierwszy obóz (właściwie fabryka) powstał w 1954.

Postaram się jeszcze znaleźć ten wywiad o"przeciętnych kowalskich".

ocenił(a) film na 8

Właśnie się bardzo zdziwiłam, że pierwszy obóz byłby założony tam w 1983.
Ja też muszę złożyć "samokrytykę" (; owszem, Lu Yanshi jest postacią całkowicie fikcyjną - po prostu źle przeczytałam opis książki, w którym jest napisane, że jego wnuczka jest narratorką książki, ja zrozumiałam, że autorką (i stąd wyciągnęłam mylny wniosek, że jest postacią autentyczną).
Nie mniej jednak film oparty jest na książce "The Criminal Lu Yanshi" (陆犯焉识) autorstwa Yan Geling (严歌苓) i tu wszystkie źródła są zgodne - został skazany w latach pięćdziesiątych, za bycie dobrze urodzonym, intelektualistą czy tam ogólnie rzecz biorąc bycie prawicowcem. (https://baike.baidu.com/item/%E9%99%86%E7%84%89%E8%AF%86) (https://paper-republic.org/news/newsitems/134/)
Więc masz też całkowitą rację, że bohaterzy reprezentują zwyczajnego Kowalskiego z tamtych czasów, ale jak znajdziesz wywiad to proszę podeślij, chętnie przeczytam (:

Co do skazania przed rewolucją kulturalną i 20letniej odsiadki - nie jest to niestety nierealne ani przesadzone. Od samego powstania ChRL prześladowano, potępiano, skazywano wszelkich prawicowców, w okresie rewolucji kulturalnej po prostu działo się to na niepojętą skalę. Niektórzy zostawali skazywani nawet na dożywocie w obozie pracy, a o innych, nawet z kilkuletnimi wyrokami, po prostu zapominano i w rezultacie też odsiadywali długie lata (o ile przeżyli oczywiście).
Po rewolucji kulturalnej i śmierci Mao rehabilitowano wielu, nie musieli być wcale skazani podczas rewolucji, po prostu nastąpiła odwilż.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones